AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Sprzedaż choinek

Nadleśnictwo Rybnik informuje, że w miesiącu grudniu sprzedaż choinek w Zagrodzie Leśnika (Wielopolska 6, 44-204 Rybnik) odbywa się do dnia 23 grudnia - w dni robocze w godzinach od 8:00 do 16:00 oraz soboty (7.12, 14.12, 21.12) w godzinach od 8:00 do 14:00.

W swojej ofercie posiadamy gatunki iglaste takie jak: sosna zwyczajna, sosna czarna, świerk pospolity, świerk serbski, świerk kłujący.

Szczegółowy cennik znajdą Państwo pod adresem:

http://www.rybnik.katowice.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.XeEEwndFzIU

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rekordowa sprzedaż choinek

Rekordowa sprzedaż choinek

Nadleśnictwo sprzedało 3788 choinek.

Grudzień to, jak co roku okres wzmożonego zainteresowania choinką i karpiem. Nie mogło być inaczej w rybnickim nadleśnictwie – gdzie padł kolejny rekord sprzedaży drzewek Bożonarodzeniowych. Sprzedano łącznie 3788 choinek za ponad 100 tyś zł

            Sprzedaż prowadzona jest w wybranych leśnictwach, gdzie sprzedano łącznie 1 461 choinek oraz w istniejącym kompleksie szkółkarsko – produkcyjno – handlowym, gdzie sprzedano 2 327 choinek. Urządzony przed laty – w obrębie szkółki leśnej – punkt sprzedaży „produktów leśnych", działający w ramach obecnego kompleksu, który w 2013 roku uzyskał status jednostki do zadań szczególnych, również prowadzi sprzedaż choinek i sprzedał ich o ponad 700 więcej niż w roku poprzednim.

Zainteresowanie drzewkiem „prosto z lasu" było jak co roku duże, tak bardzo, że obsługa szkółki nie nadążała z układaniem choinek – zaraz po rozładunku klienci rozdysponowali cały zapas – a było w czym wybierać. Nabywców było tak wielu, że częstym widokiem były kolejki do punktu pakowania choinek.

 

            Nadleśnictwo Rybnik produkcję choinek na plantacjach rozpoczęło w 2001 roku, a od 2007 roku – po okresie prób i doświadczeń – możemy mówić o świadomym planowaniu pod klienta. Obecnie tworzone są zblokowane powierzchnie, gdzie w ogrodzeniach produkowane są choinki różnych gatunków i w różnym wieku. Na potrzeby naszej sprzedaży aktualnie prowadzonych jest ok. 20 ha bloków plantacji, choinki produkuje się w cyklu siedmioletnim.

 

            Ostatnie lata to okres zbierania wielu doświadczeń w zakresie organizacji hodowli choinek, zakładania plantacji, jej składów gatunkowych, testowania możliwości sprzedaży oraz jej organizacji. Dużym powodzeniem u nas cieszą się choinki sosny czarnej – klienci szukają żywego drzewka, które się nie sypie. Jednak obserwujemy także wzrost zainteresowania choinką świerkową. Z każdym rokiem udział sprzedaży świerka utrzymuje tendencję wzrostową

 

Zasadniczym problemem – częstym przecież w LP – jest planowanie. Jak założyć taką ilość plantacji o określonych gatunkach, która będzie gwarantowała odpowiednią ilość choinek za 6 -7 lat. Koncepcje i założenia będą wyglądały inaczej dla każdego nadleśnictwa, inne będą też w różnych dyrekcjach.

Przy świadomym planowaniu należy wziąć pod uwagę fakt istnienia lokalnej konkurencji, część osób zakłada dość spore powierzchnie plantacji na gruntach porolnych, z których po kilku latach wprowadza na rynek w bardzo nieregularnych odstępach czasu nawet kilkanaście tysięcy choinek. Powoduje to pewne utrudnienia, bo do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie kształtował się popyt licznych odbiorców hurtowych – a w nadleśnictwie przecież choinek nie może ani zostać ani braknąć.

            Ponadto planowane ilości zakładanych plantacji mogą zostać zakłócone także przez „normalne" dla uprawy problemy hodowlane. Szczególnie niebezpieczne są szkody od zwierzyny: zgryzanie czy spałowanie, które prowadzą do zeszpecenia choinki oraz do zniekształcenia jej pokroju, co eliminuje ze sprzedaży część drzewek – często prowadzi do przepadnięcia całej plantacji. A wiemy, że w gospodarce leśnej pewnie możliwe było by wyhodowanie dobrej jakości drzewostanu z uprawy, na której zgryziona została część pędów bocznych. Stąd podjęta decyzja o grodzeniu wszystkich bloków powierzchni plantacji w nadleśnictwie.

            W chwili obecnej Nadleśnictwo Rybnik jest na końcowym etapie zakładania bloków plantacji, które w znacznej mierze są zakładane na gruntach porolnych, sporadycznie pod liniami energetycznymi.

Profesjonalna sprzedaż w kompleksie szkółkarsko – produkcyjno – handlowym nie wymaga już zbyt wielu poprawek.

Dopracowania wymaga jeszcze tylko forma organizacji sprzedaży przy leśniczówkach. Co prawda zapewniamy już możliwość profesjonalnego pakowania choinek z wykorzystaniem tub do pakowania drzewek, jednak stale doskonalimy sposób odpowiedniej ekspozycji sprzedawanych choinek z jednoczesną promocją organizacji LP.