Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jedno dziecko, jedno drzewo.

Jedno dziecko, jedno drzewo.

Jedno dziecko, jedno drzewo - jesień

Posadź z nami drzewo, które zostanie nazwane imieniem Twojego dziecka! Zachęcali leśnicy z Rybnika. Akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo” w sobotę 28 września udała się wyśmienicie. Dopisały rodziny ze swoimi pociechami a niekorzystne prognozy pogody  zapowiadające deszcz i niskie temperatury nie sprawdziły się.

Jak już wielokrotnie przypominaliśmy, obok wymiaru przyrodniczego, akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo”,  ma także wymiar symboliczny. Każde z posadzonych drzew, symbolizuje narodzone dziecko, nowe życie. Sadząc drzewka w ramach projektu, wspólnie z leśnikami, rodzice upamiętniają narodziny swojego dziecka. A zasadzone drzewka noszą imiona dzieci.

- To doskonały przykład na połączenie wpierania środowiska naturalnego i zacieśniania więzów rodzinnych – powiedziała.

Nadleśniczy Janusz Foltys, zaprosił rodziny chcące sadząc drzewo upamiętnić narodziny dzieci - do Wodzisławia.

Kompleks Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” został przez nas wybrany nieprzypadkowo. To idealne miejsce do spacerów gier i zabaw dla starszych dzieci, a jednocześnie miejsce w którym jest jeszcze sporo przestrzeni do zagospodarowania i to tuż, przy alejach spacerowych. Kiedy zatem okazało się, że Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum w Wodzisławiu Śląskim, do którego należy obiekt również chciałby widzieć na swoim terenie akcję „Jedno dziecko, jedno drzewo” pozostało tylko wybrać termin oraz zaprosić rodziców z dziećmi  - mówi Janusz Foltys.

W sobotę w parku „Trzy Wzgórza” posadzono 34 drzewa – dęby symbolizujące chłopców i lipy  - dziewczynki.

- To świetny pomysł. Cieszę się, że moja córka będzie miała swoje drzewo. Za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będzie mogła je tu w tym parku oglądać - mówi Angelina, mama rocznej Oliwii, którym drzewko pomagał sadzić tata Dawid. Rodzice Bruna chcą synowi robić co roku zdjęcie przy jego dębie. Będą one pamiątka jak rósł i rozwijał się wraz ze swoim drzewem. Z pewnością przyjdzie taki moment, że posadzone w parku drzewo przerośnie swego imiennika, ale ważne, by zachować więź i dobre skojarzenia z ochroną środowiska.

Warto na koniec przypomnieć, ze  projekt „Jedno dziecko, jedno drzewo”  narodził się w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, gdzie w marcu tego roku po raz pierwszy rodziny wzięły udział w nasadzeniach. Na terenie RDLP w Katowicach  pierwszą edycję projektu przeprowadzono w Nadleśnictwie Katowice 11 maja w Parku leśńym „Muchowiec”. Akcja skierowana jest do rodzin, w których w ostatnim roku urodziło się dziecko.


AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Na ratunek puszczykowi!

Po otrzymaniu informacji telefonicznej nasi strażnicy leśni wyruszyli na pomoc leżącemu obok drzewa puszczykowi zwyczajnemu znalezionemu przez spacerowicza na terenie leśnictwa Wodzisław - wieś Gorzyce. Ptak ucierpiał najwyraźniej podczas gwałtownych wiatrów mających miejsce dnia 1 października. Został przewieziony w bezpieczne miejsce w celu udzielenia mu dalszej pomocy.

W załączeniu krótki film.

Materiały do pobrania