Wydawca treści Wydawca treści

Pożar wierzchołkowy lasu

Zgłaszam pożar w oddziałach 59 c i 111 g w leśnictwie Ochojec Nadleśnictwa Rybnik

Dzień 18 lipca, godzina 14:14 – informacja z ulicy Stalowej w Rybniku na nr 998: „zgłaszam pożar w oddziałach 59 c i 111 g w leśnictwie Ochojec Nadleśnictwa Rybnik. Pożar w dwóch miejscach, wierzchołkowy, po 0,5 ha każdy. Na miejscu występuje silny wiatr. Dojazd od ulicy Stalowej przy Elektrowni Rybnik." W tym momencie telefon przejmuje przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach i dodaje, że są to ćwiczenia. Dojazd do pożaru na sygnałach. Rozpoczyna się odmierzanie czasu.

Przyjeżdżają pierwsze zastępy straży, dowódca z PSP w Rybniku przejmuje dowodzenie. Rozpoczyna się ściąganie dodatkowych jednostek. Kierowanie działaniem ratowniczym przejmuje Komendant Miejski PSP w Rybniku. Przygotowano dwa stanowiska czerpania wody. Przyjeżdża kontener dowodzenia i łączności z Częstochowy.

Ćwiczebny pożar został ugaszony około godziny 18:00. Łącznie w akcji udział wzięło około 180 strażaków z Komend: Zabrze, Gliwice, Katowice, Tychy, Bielsko-Biała, Myszków, Racibórz, Piekary Śląskie i Żory, pracownicy Nadleśnictwa Rybnik Dodatkowo zadysponowano dwa samoloty gaśnicze typu Dromader oraz sprzęt ciężki do przeorania gleby.

Podczas podsumowania i zakończenia niezapowiedzianych ćwiczeń, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach pozytywnie ocenili działania strażaków i leśników. Nie zawiódł sprzęt, łączność i koordynacja poszczególnych służb stała na wysokim poziomie.