Wydawca treści Wydawca treści

Jesienne rykowisko

      W tym roku bardzo wcześnie, bo już z nastaniem pierwszych dni września rozpoczęło się niezwykłe misterium przyrody - rykowisko. Jelenie mają doskonały węch, słuch i wzrok. W porozumiewaniu się z innymi osobnikami wykorzystują wszystkie swe zmysły.  Są niezwykle ostrożnymi zwierzętami jednakże w tym okresie samce zdają się mniej czujne. W rytuale rykowiska chodzi wszak o zdobycie jak największej ilości łań i pokazaniu innym samcom swojej pozycji w chierarchii.

Podczas rykowiska dorosły samiec tworzy harem samic. Krążąc wokół grupy ryczeniem obwieszcza swoje terytorium. W tym czasie byki wydzielają charakterystyczny piżmowy zapach, który nie raz godzinami już po zakończonym spektaklu da się wyczuć w lesie. Samce często walczą o utrzymanie, zdobycie lub powiększenie haremów, istotną rolę odgrywa tutaj konkurs ryczenia. Te niezwykłe koncerty zaczynają się tuż przed zachodzem słońca a kończą o świcie. Potężny basowy ryk byków rozlega się po okolicy. Jak wiele energii wkładają  w ten rytuał świadczy fakt, że tracą 10-15 procent masy ciała. Czasami by wypłoszyć konkurenta sam donośny ryk nie wystarczy, dochodzi wtedy do bezpośredniego starcia. Nie należy to jednak do częstych widoków.

Kto choć raz był świadkiem tego koncertu wie, że jest to przeżycie niezwykłe, mistyczne i dostarcza niesamowitych wrażeń.