Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż choinek w Zagrodzie Leśnika

        3 grudnia rusza sprzedaż choinek świątecznych. W tym roku w naszej ofercie można znaleźć głównie sosnę pospolitą i czarną – które ze względu na niską cenę i fakt, że ich igły po zaschnięciu nie opadają – znajduje w naszym regionie coraz więcej zwolenników. Posiadamy również w sprzedaży świerka serbskiego i kłującego.

Przypomnijmy, że choinki przez nas oferowane pochodzą przede wszystkim z plantacji choinkowych, zakładanych w miejscach gdzie nie ma lasu – tereny pod liniami energetycznymi, grunty porolne, łąki, nieużytki. Na platacach  nie wykonuje się żadnych oprysków chemicznych.

Zapraszamy do Zagrody Leśnika (Rybnik, ul. Wielopolska 6, tel. 32 422 23 72). Choinki na życzenie klienta pakujemy bezpłatnie.

Dodatkowo jest możliwość zakupienia choinki w doniczce (świerk pospolity ,serbski, czarny), którą na wiosnę możemy posadzić w ogrodzie.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie Zagrody Leśnika   http://www.zagrodalesnika.pl/

Sprzedaż choinek prowadzona jest także w naszych leśnictwach.

 

 

CENNIK SPRZEDAŻY CHOINEK

obowiązujący w Nadleśnictwie Rybnik

od 04.12.2018roku

/ceny brutto – 23% VAT/

Wielkość [m] Sosna zwyczjna, sosna czarna, świerk pospolity Świerk serbski, świerk kłujący
do 0,9 20 zł 30 zł
1,0 - 1,5 30 zł 40 zł
1,6 - 2,5 36 zł 46 zł
2,6 - 3,5 40 zł 50 zł
3,6 - 5,0 120 zł

-

kolejny mb 30 zł -
 

Jesienne rykowisko

      W tym roku bardzo wcześnie, bo już z nastaniem pierwszych dni września rozpoczęło się niezwykłe misterium przyrody - rykowisko. Jelenie mają doskonały węch, słuch i wzrok. W porozumiewaniu się z innymi osobnikami wykorzystują wszystkie swe zmysły.  Są niezwykle ostrożnymi zwierzętami jednakże w tym okresie samce zdają się mniej czujne. W rytuale rykowiska chodzi wszak o zdobycie jak największej ilości łań i pokazaniu innym samcom swojej pozycji w chierarchii.

Podczas rykowiska dorosły samiec tworzy harem samic. Krążąc wokół grupy ryczeniem obwieszcza swoje terytorium. W tym czasie byki wydzielają charakterystyczny piżmowy zapach, który nie raz godzinami już po zakończonym spektaklu da się wyczuć w lesie. Samce często walczą o utrzymanie, zdobycie lub powiększenie haremów, istotną rolę odgrywa tutaj konkurs ryczenia. Te niezwykłe koncerty zaczynają się tuż przed zachodzem słońca a kończą o świcie. Potężny basowy ryk byków rozlega się po okolicy. Jak wiele energii wkładają  w ten rytuał świadczy fakt, że tracą 10-15 procent masy ciała. Czasami by wypłoszyć konkurenta sam donośny ryk nie wystarczy, dochodzi wtedy do bezpośredniego starcia. Nie należy to jednak do częstych widoków.

Kto choć raz był świadkiem tego koncertu wie, że jest to przeżycie niezwykłe, mistyczne i dostarcza niesamowitych wrażeń.


SADZONKI ZA BATERIE I TONERY

       W dniu 30 czerwca br. zakończyłam się kolejna już akcja "Sadzonki za baterie i tonery", która dotyczyła zbiórki zużytych baterii i tonerów na terenie Urzędu Miasta Rybnika. Nadleśnictwo Rybnik poraz kolejny przyłączyło się do akcji przekazując na ten cel sadzonki kontenerowe sosny pospolitej.

Z danych Urzędu Miasta zostało oddane 13 988 szt. zuzytych baterii, co dało wagę 295kg i 237szt. zużytych tonerów, które ważyły łącznie 73kg. W następstwie tego Nadleśnictwo przekazało mieszkańcom Rybnika 1400 szt. drzewek. 

Akcja cieszyła się ogromnym zaintresowaniem, co świadczy o dużej świadomści mieszkańców o własciwym sposobie gospodarowania odpadami, co dało pozytywny efekt ekologiczny w postaci nowych nasadzeń sosny pospolitej. 


Ogłoszenie o naborze na staż dla absolwentów szkół średnich i wyższych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ogłasza nabór na staż dla absolwentów szkół średnich i wyższych.

Treść ogłoszenia wraz z oświadczeniami, które trzeba złożyć ubiegając się o przyjęcie na staż znajdują się w plikach PDF, do pobrania poniżej.

Plebiscyt modernizacja roku 2017

Nadleśnictwo Koszęcin wystartowało w plebiscycie o tytuł Modernizacji Roku 2017.

Serdecznie wszystkich Państwa zapraszamy na oddawanie głosów na siedzibę modernizację wykonaną w Nadleśnictwie Koszęcin - najstarszej siedzibie Lasów Państwowych.

Poniżej znajduje się link do oddanie głosu.

 

 

Głosuj na obiekt w Konkursie Modernizacja Roku 2017

XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej – Pszczyna 2018

XXIII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” (mistrzostwa Polski) XIX Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej XXII Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Księcia Pszczyńskiego” Pszczyna 2018 EW

Zaproszenie

na XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej – Pszczyna 2018

 

W dniach 8-9 czerwca 2018 roku w Pszczynie zorganizowany zostanie XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej, w ramach którego odbędą się:

  • XXIII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” (mistrzostwa Polski)
  • XXII Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Księcia Pszczyńskiego”
  • XIX Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej
  • V Przegląd Musztry Paradnej Zespołów Sygnalistów Myśliwskich
  • Konkurs na najlepsze wykonanie „Hejnału XXIII OFMM – Pszczyna 2018”

Ponadto odbędą się liczne koncerty, wystawy i msza św. hubertowska. Więcej informacji o festiwalu, m. in. jego program, można znaleźć na stronie internetowej http://muzyka.mysliwska.pl

Zapraszamy do udziału w atrakcjach festiwalowych. Organizatorzy.

 

http://www.muzyka.mysliwska.pl/wydarzenia/2018/xxiii-ogolnopolski-festiwal-muzyki-mysliwskiej-pszczyna-2018


ZAUWAŻYŁEŚ POŻAR – REAGUJ

Coraz częściej podczas wolnych i słonecznych dni, to właśnie las staje się miejscem wypoczynku.

     Zapraszamy i zachęcamy do spędzania wolnego czasu na terenie naszych lasów, jednak większy ruch to zwiększone ryzyko pożaru.

Zgodnie z art. 30 ustawy o lasach:

"W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

2) korzystania z otwartego płomienia;

3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych"

W Nadleśnictwie Rybnik przez cały okres zagrożenia pożarowego od godz. 7:00 do godz. 19:00 (a w okresie letnim do 21:30 ) pełniony jest stały dyżur w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym (PAD). Jeżeli zauważysz pożar lasu na terenie naszego nadleśnictwa niezwłocznie poinformuj dyżurnego pod numerem telefonu:

535 260 997 lub (32) 422 37 48 lub 998 Straż Pożarna

Wielkie sadzenie w lasach

Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc

Na terenie Nadleśnictwa Rybnik w tym roku posadzimy 740 000 sztuk sadzonek na powierzchni 114 hektarów.

Leśnicy także dokarmiają ptaki

Zima to okres, w którym zdobywanie pokarmu przez zwierzęta jest znacznie utrudnione, często wręcz niemożliwe

Pożywienie – którego i tak jest mniej niż o innych porach roku – znajduje się pod śniegiem lub jest zamarznięte. Dlatego leśnicy w ramach działań z zakresu ochrony lasu dbają zimą o to, aby zwierzętom leśnym nie brakło pokarmu w tym ciężkim dla nich okresie.

Pracownicy Nadleśnictwa Rybnik systematycznie dokarmiają ptaki, rozwieszając w różnych miejscach specjalną karmę bogatą w składniki odżywcze. Pyzy – bo o nich mowa – zawierają słonecznik, orzechy ziemne, rodzynki, ziarna zbóż, płatki owsiane natłuszczone tłuszczem zwierzęcym. Taka pyza to solidna dawka energii, która jest bardzo chętnie zjadana przez ptaki. Taka pyza to solidna dawka energii, która jest bardzo chętnie zjadana przez ptaki
Dodatkowo leśnicy wsypują słonecznik do specjalnie przygotowanych karmników dla ptaków.

W lesie, na etapie zakładania upraw, wprowadzamy także tzw. „Pakiety biocenotyczne” czyli specjalnie sadzone wyrostki: gruszy, jabłoni, czereśni, jarzębów i śliw. Drzewka te są w początkowej fazie wzrostu zabezpieczone siatką, a w okresie jesienno – zimowym stanowią bazę żerową nie tylko dla ptaków.


Nieważne ile posiadasz, ważne ile potrafisz podarować innym ludziom

Powyższa sentencja towarzyszyła leśnikom Nadleśnictwa Rybnik podczas tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”, w której mieliśmy swój debiut.

Postanowiliśmy pomóc 5-osobowej rodzinie pani Aleksandry z Rybnika.

Dzięki hojności i otwartości leśników udało nam się skompletować paczkę pełną niezbędnych środków potrzebnych rodzinie pani Aleksandry, w której znalazły się m.in. pralka, środki czystości, środki higieny osobistej, żywość oraz ciepła odzież na zimę.

Wraz z wolontariuszką delegacja leśników osobiście zawiozła rodzinie skompletowaną paczkę. Na miejscu pojawiło się wiele uśmiechów, radości i wzruszenia.

Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa oraz wszystkim osobom, które okazały „wielkie serca” i przyczyniły się do tegorocznej „Szlachetnej Paczki”.


Szczepienie lisów

W dniach 13.09 – 22.09.2017r. na terenie województwa śląskiego przeprowadzona zostanie akcja wykładania szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów.

Pełna treść komunikatu znajduje się w załączniku PDF.

Pożar wierzchołkowy lasu

Zgłaszam pożar w oddziałach 59 c i 111 g w leśnictwie Ochojec Nadleśnictwa Rybnik

Dzień 18 lipca, godzina 14:14 – informacja z ulicy Stalowej w Rybniku na nr 998: „zgłaszam pożar w oddziałach 59 c i 111 g w leśnictwie Ochojec Nadleśnictwa Rybnik. Pożar w dwóch miejscach, wierzchołkowy, po 0,5 ha każdy. Na miejscu występuje silny wiatr. Dojazd od ulicy Stalowej przy Elektrowni Rybnik." W tym momencie telefon przejmuje przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach i dodaje, że są to ćwiczenia. Dojazd do pożaru na sygnałach. Rozpoczyna się odmierzanie czasu.

Przyjeżdżają pierwsze zastępy straży, dowódca z PSP w Rybniku przejmuje dowodzenie. Rozpoczyna się ściąganie dodatkowych jednostek. Kierowanie działaniem ratowniczym przejmuje Komendant Miejski PSP w Rybniku. Przygotowano dwa stanowiska czerpania wody. Przyjeżdża kontener dowodzenia i łączności z Częstochowy.

Ćwiczebny pożar został ugaszony około godziny 18:00. Łącznie w akcji udział wzięło około 180 strażaków z Komend: Zabrze, Gliwice, Katowice, Tychy, Bielsko-Biała, Myszków, Racibórz, Piekary Śląskie i Żory, pracownicy Nadleśnictwa Rybnik Dodatkowo zadysponowano dwa samoloty gaśnicze typu Dromader oraz sprzęt ciężki do przeorania gleby.

Podczas podsumowania i zakończenia niezapowiedzianych ćwiczeń, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach pozytywnie ocenili działania strażaków i leśników. Nie zawiódł sprzęt, łączność i koordynacja poszczególnych służb stała na wysokim poziomie.

Huragan w nadleśnictwie

W dniu 07.07.2017 roku około godziny 18³° przeszedł przez teren Nadleśnictwa Rybnik huraganowy wiatr.

Wiatr wyrządził spore szkody w drzewostanie oraz infrastrukturze na terenie trzech leśnictw: Adamowice, Zwonowice, Chwałęcice. Łącznie oszacowano około 22 tyś. m³ drewna do uprzątnięcia oraz 10 ha do odnowienia.

Nadleśnictwo Rybnik przystąpiło do usuwania skutków huraganu . Prace potrwają co najmniej 1,5 roku


Pożar lasu - ćwiczenia

W lesie „Baraniok" odbyły się ćwiczenia nadleśnictwa oraz jednostek PSP oraz OSP z terenu miasta Żory.

Ćwiczenia przeprowadzono w sobotę – 22.04.2017r. w kompleksie leśnym leśnictwa Baranowice.

Celem ćwiczeń było zorganizowanie skutecznego dostarczania wody do miejsca pożaru systemem dowożenia z punktu czerpania wody zlokalizowanego w odległości ok. 1,5 km od miejsca działań. Strażacy zapoznali się jednocześnie z nową drogą pożarową zbudowaną przez Nadleśnictwo Rybnik.


Szczepienie lisów

Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w 2017 roku

Informacja prasowa o przeprowadzanej na terenie województwa śląskiego akcji szczepienia lisów wolno żyjących w akcji wiosennej w 2017 roku.


 Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 27.04.-07.05.2017r. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów do wyłożenia, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane
nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Ponadto w  Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny informując go o tym fakcie.
Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie, a w województwie śląskim nie odnotowano żadnego przypadku od 2012 roku.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995r., dwa razy w ciągu roku: wiosną i jesienią.

Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

Dodatkowo informuję, że na terenie województwa śląskiego w ostatnich latach stwierdzono:

1. w 2003 roku 1 przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,

2. w 2004 roku 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,

3. w 2005 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

4. w 2006 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,

5. w 2007 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

6. w 2008 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

7. w 2009 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

8. w 2010 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

9. w 2011 roku  1 przypadek wścieklizny u lisa wolno żyjącego,

10. w 2012 roku 1 przypadek wścieklizny u psa,

11. w 2013 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

12. w 2014 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

13. w 2015 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

14. w 2016 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny.

 Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie będą udzielane pod numerem telefonu: 32 42 88 611.

 


Sprzątanie lasu

Przyjdź i pomóż nam sprzątać las

.

Pożar lasu w Leśnictwie Kłokocin

Dnia 2 kwietnia pomiędzy miejscowościami: Przegędza i Żory, miał miejsce kolejny pożar lasu, w trakcie którego spaleniu uległo 0,35 ha

W akcji gaszenia brały udział 2 samoloty LP, pracownicy i sprzęt Nadleśnictwa Rybnik oraz 2 jednostki Straży Pożarnej.

Prognozowana poprawa pogody, wypoczynek sobotnio – niedzielny w lesie może przyczynić się do kolejnych pożarów, dlatego Nadleśnictwo Rybnik apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych.

Jednocześnie przypomina kilka podstawowych zasad udostępniania lasów:

  • W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości  do 100m od granicy lasu, zabrania się rozniecania ognia
  • Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi.
  • Postój pojazdów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
  • W lasach zabrania się biwakowania poza miejscami wyznaczonymi  przez właściciela lasu lub nadleśniczego.

W przypadku zauważenia pożaru prosimy o pilną informacje na numer alarmowy:

- 535 260 997 (Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Rybnik)

-  998  (Państwowa Straż Pożarna)

W przypadku zauważenia pożaru prosimy o pilną informacje na numer alarmowy


MALI STUDENCI POSADZILI LAS

Marzec i kwiecień to dla leśników czas wiosennego sadzenia lasu, czyli tzw. akcja odnowieniowo – zalesieniowa

30- osobowa grupa małych studentów z Przyrodniczego Uniwersytetu Dziecięcego działającego przy Fundacji EDF Polska w Rybniku  wraz z rodzicami oraz wolontariuszami z IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku wspólnie posadzili 500 szt. sadzonek sosny pospolitej.

Sadzenie miało miejsce na terenie leśnictwa Książenice, gospodarz miejsca – leśniczy Tomasz Majer przybliżył zagadnienia związane z odnowieniem lasu oraz udzielił niezbędnego instruktażu sadzenia. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i starannością przystąpili do prac.

Żywa lekcja przyrody okazała się wielką atrakcją dla małych studentów

Żywa lekcja przyrody okazała się wielką atrakcją dla małych studentów, którzy pozostawili po sobie trwały ślad w przyszłym drzewostanie, obiecując częste odwiedziny „swojego" kawałka lasu. Akcja sadzenia zakończyła się wspólnym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek.

Katarzyna Gorywoda


W Suminie sadzimy Las Starościański

29 marca z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Rybniku i Nadleśnictwa Rybnik rozpoczęliśmy nasadzenia w Lesie Starościańskim.

Sadzonki do nasadzeń ufundowało starostwo w Rybniku. Akcję sadzenia drzew rozpoczęli nadleśniczy Janusz Fidyk i starosta Damian Mrowiec, którzy wspólnie posadzili potomka Dęba Cysters. Instruktaż o tym jak należy sadzić przeprowadził leśniczy Stanisław Hałacz. Uczniowie z okolicznych szkół w tym czasie przystąpili do sadzenia sadzonek sosny kontenerowej. Po posadzeniu każdy z uczestników mógł na sadzonce zawiesić plakietkę ze swoim imieniem. W sumie posadzonych zostanie 76 tysięcy drzew, tyle ilu mieszkańców liczy powiat Rybnicki.

Posiedzenie Komisji Założeń Planu

Dnia 17. 04. 2014 roku odbyło się spotkanie Komisji Założeń Planu w ramach V rewizji Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Rybnik na lata 2017 - 2026.

Dnia 17. 04. 2014 roku odbyło się spotkanie Komisji Założeń Planu w ramach V rewizji Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Rybnik na lata 2017 - 2026.

Materiały do pobrania


Rekordowa sprzedaż choinek

Nadleśnictwo sprzedało 3788 choinek.

Grudzień to, jak co roku okres wzmożonego zainteresowania choinką i karpiem. Nie mogło być inaczej w rybnickim nadleśnictwie – gdzie padł kolejny rekord sprzedaży drzewek Bożonarodzeniowych. Sprzedano łącznie 3788 choinek za ponad 100 tyś zł

            Sprzedaż prowadzona jest w wybranych leśnictwach, gdzie sprzedano łącznie 1 461 choinek oraz w istniejącym kompleksie szkółkarsko – produkcyjno – handlowym, gdzie sprzedano 2 327 choinek. Urządzony przed laty – w obrębie szkółki leśnej – punkt sprzedaży „produktów leśnych", działający w ramach obecnego kompleksu, który w 2013 roku uzyskał status jednostki do zadań szczególnych, również prowadzi sprzedaż choinek i sprzedał ich o ponad 700 więcej niż w roku poprzednim.

Zainteresowanie drzewkiem „prosto z lasu" było jak co roku duże, tak bardzo, że obsługa szkółki nie nadążała z układaniem choinek – zaraz po rozładunku klienci rozdysponowali cały zapas – a było w czym wybierać. Nabywców było tak wielu, że częstym widokiem były kolejki do punktu pakowania choinek.

 

            Nadleśnictwo Rybnik produkcję choinek na plantacjach rozpoczęło w 2001 roku, a od 2007 roku – po okresie prób i doświadczeń – możemy mówić o świadomym planowaniu pod klienta. Obecnie tworzone są zblokowane powierzchnie, gdzie w ogrodzeniach produkowane są choinki różnych gatunków i w różnym wieku. Na potrzeby naszej sprzedaży aktualnie prowadzonych jest ok. 20 ha bloków plantacji, choinki produkuje się w cyklu siedmioletnim.

 

            Ostatnie lata to okres zbierania wielu doświadczeń w zakresie organizacji hodowli choinek, zakładania plantacji, jej składów gatunkowych, testowania możliwości sprzedaży oraz jej organizacji. Dużym powodzeniem u nas cieszą się choinki sosny czarnej – klienci szukają żywego drzewka, które się nie sypie. Jednak obserwujemy także wzrost zainteresowania choinką świerkową. Z każdym rokiem udział sprzedaży świerka utrzymuje tendencję wzrostową

 

Zasadniczym problemem – częstym przecież w LP – jest planowanie. Jak założyć taką ilość plantacji o określonych gatunkach, która będzie gwarantowała odpowiednią ilość choinek za 6 -7 lat. Koncepcje i założenia będą wyglądały inaczej dla każdego nadleśnictwa, inne będą też w różnych dyrekcjach.

Przy świadomym planowaniu należy wziąć pod uwagę fakt istnienia lokalnej konkurencji, część osób zakłada dość spore powierzchnie plantacji na gruntach porolnych, z których po kilku latach wprowadza na rynek w bardzo nieregularnych odstępach czasu nawet kilkanaście tysięcy choinek. Powoduje to pewne utrudnienia, bo do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie kształtował się popyt licznych odbiorców hurtowych – a w nadleśnictwie przecież choinek nie może ani zostać ani braknąć.

            Ponadto planowane ilości zakładanych plantacji mogą zostać zakłócone także przez „normalne" dla uprawy problemy hodowlane. Szczególnie niebezpieczne są szkody od zwierzyny: zgryzanie czy spałowanie, które prowadzą do zeszpecenia choinki oraz do zniekształcenia jej pokroju, co eliminuje ze sprzedaży część drzewek – często prowadzi do przepadnięcia całej plantacji. A wiemy, że w gospodarce leśnej pewnie możliwe było by wyhodowanie dobrej jakości drzewostanu z uprawy, na której zgryziona została część pędów bocznych. Stąd podjęta decyzja o grodzeniu wszystkich bloków powierzchni plantacji w nadleśnictwie.

            W chwili obecnej Nadleśnictwo Rybnik jest na końcowym etapie zakładania bloków plantacji, które w znacznej mierze są zakładane na gruntach porolnych, sporadycznie pod liniami energetycznymi.

Profesjonalna sprzedaż w kompleksie szkółkarsko – produkcyjno – handlowym nie wymaga już zbyt wielu poprawek.

Dopracowania wymaga jeszcze tylko forma organizacji sprzedaży przy leśniczówkach. Co prawda zapewniamy już możliwość profesjonalnego pakowania choinek z wykorzystaniem tub do pakowania drzewek, jednak stale doskonalimy sposób odpowiedniej ekspozycji sprzedawanych choinek z jednoczesną promocją organizacji LP.


Książenickie daniele na szklanym ekranie

Nasze leśne plenery zagościły ostatnio w teledysku rybnickiego zespołu Chwila Nieuwagi.            Zdjęcia kręcone były w zagrodzie z danielami, która na co dzień jest integralną częścią ścieżki edukacyjnej „Głębokie Doły" w leśnictwie Książenice.  Premiera teledysku „Gdy śliczna panna" odbyła się 11 grudnia, można go podziwiać wchodząc na zamieszczony poniżej link:

https://www.youtube.com/watch?v=DFQQu2xSk14

W klimacie świątecznym zachęcamy do oglądania i wsłuchania się.

Zainteresowanych odsyłamy również na stronę zespołu http://chwilanieuwagi.pl

 

Hanna Kuczera


Inwentaryzacja zwierzyny

Inwentaryzacja zwierzyny

W dniach 17 - 20 październik odbędzie się inwentaryzacja zwierzyny na terenie Nadleśnictwa Rybnik metodą liczenia tyralierą.

Szczepienie lisów

Od 23.09 do 30.09. na obszarze całego województwa śląskiego zostanie wyłożona szczepionka dla lisów.

Więcej informacji ...


Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca już po raz czwarty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów

Po raz pierwszy został ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku dedykowany jest roli lasów jaką pełnią w zaopatrywaniu ziemi w wodę.

Film na Międzynarodowy Dzień Lasów:

 

Warto wiedzieć:

Tereny leśne zlewisk, zwłaszcza mokradła dostarczają 75 proc. Świeżej wody dostępnej na Ziemi, która wykorzystywana jest w gospodarstwach domowych i przemyśle.

● Mniej więcej jedna trzecia największych miast świata czerpie znaczną część wody pitnej prosto z leśnych obszarów objętych ochroną.

● Blisko 80 proc. Światowej populacji, czyli 8 na 10 ludzi, jest narażona na niedobór wody.

● Lasy zachowują się jak filtr wody, ponieważ zatrzymują zanieczyszczenia w ściółce oraz minimalizują erozję gleby.

● Lasy, zatrzymując wodę obniżają  temperaturę, tym samym przeciwdziałają ociepleniu klimatu


Ćwiczenia alarmowo - bojowe w Bełku

25 kwietnia ok. godziny 10:30 przypadkowy świadek zauważył palącą się ściółkę w kompleksie leśnym Ramża w Bełku. Informacja o pożarze dociera do PSK w Rybniku

Na szczęście nie jest to opis kolejnego pożaru lasu w Nadleśnictwie Rybnik a ćwiczenia jednostek Straży Pożarnych Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny.

Celem takiego szkolenia jest uzupełnianie, rozszerzenie i pogłębianie wiadomości praktycznych ratowników podczas prowadzenia akcji gaśniczej w kompleksach leśnych.

 

W szkoleniu udział wzięły jednostki OSP Dębieńsko Wielkie, OSP Czerwionka, OSP Leszczyny, OSP Książenice, OSP Bełk, OSP Szczejkowice, OSP Dębieńsko Stare, OSP Palowice.

 

W tym roku odnotowaliśmy już 18 pożarów na terenie Nadleśnictwa Rybnik. Z uwagi na utrzymujący się 3 najwyższy stopień zagrożenia pożarowego oraz poziom wilgotności ściółki wynoszący 15% prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.


wycinka drzew

Utrudnienia w ruchu drogowym

Rybnik, dn. 24.03.2015

 

     Nadleśnictwo Rybnik informuje, że w związku z planowaną likwidacją zagrożenia w ruchu drogowym ze strony drzew rosnących w ciągu poboczy ulic: A. Kwiotka i Świerkowej, przystępuje się do ich zamknięcia zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu.

     Wycinka dotyczy drzew z gatunku Dąb czerwony (Quercus rubra L.) jest to gatunek obcy, ekspansywny, inwazyjny, niebezpieczny dla rodzinnej flory. Rozprzestrzenia się samorzutnie, wypiera rodzime gatunki dębów.  Wrasta w skrajnię drogową powodując zwężenie pasa jezdni.

     Zamknięcie ulic nastąpi od dnia 25.03.15 godz. 9°° do dnia 15.04.2015 godz. 20°°

Przepraszamy za utrudnienia w ruchu drogowym.


Otwarcie Zagrody Leśnika

Nadleśnictwo Rybnik zaprasza do nowo utworzonej Zagrody Leśnika.

Z okazji otwarcia specjalna oferta:

Sadzonki sosny zwyczajnej lub czarnej z gruntu za jedyne 30 gr za sztukę. Poza bogatym asortymentem sadzonek drzew i krzewów leśnych oraz ozdobnych oferujemy też drewno kominkowe, drewno do wędzenia i budki lęgowe dla ptaków.

Zagroda Leśnika - Rybnik Paruszowiec, ul. Wielopolska 6.


Nowy cennik drewna

Nadleśnictwo Rybnik przekazuje obowiązujący cennik detaliczny na surowiec drzewny.

W załączeniu pliki do pobrania


Wyniki przetargu

Nadleśnictwo Rybnik informuje:

Ogłoszenie o wynikach postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Usługi z zakresu gospodarki leśnej przewidziane

do wykonania w Nadleśnictwie Rybnik w 2015 r."

 

Zamawiający – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rybnik,               na podstawie art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.) informuje, że w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Usługi z zakresu gospodarki leśnej przewidziane do wykonania w Nadleśnictwie Rybnik w 2015 r.", do realizacji zadania zostały wybrane:

 

 

1)  w zakresie części nr 1 zamówienia pn. „Usługi z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu w obrębie Paruszowiec i leśnictwie Leboszowice"

- oferta złożona przez konsorcjum firm:  Andrzej Paszenda ZUPIL sp. j., 44-292 Rybnik, ul. Rudzka 285,„EURO-LAS" s.c. Bronisław, Maria, Radosław Raczkowscy, 47-430 Rudy, ul. Brzozowa 2e,„LARIX" Zbigniew Jeziorowski, 44-251 Rybnik, ul. Włościańska 113, Usługi leśne i stolarskie Krzysztof Kinowski, 44-207 Rybnik, ul. Poloczka 42.  

W postępowaniu została złożona 1 oferta.

 

2) w zakresie części nr 2 zamówieniapn. „Usługi z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu w obrębie             Rybnik"

- oferta złożona przez konsorcjum firm: „EURO-LAS" s.c. Bronisław, Maria, Radosław Raczkowscy, 47-430 Rudy, ul. Brzozowa 2e,Andrzej Paszenda ZUPIL sp. j., 44-292 Rybnik, ul. Rudzka 285, „JODŁA" s.c. Czogała-Pendzich-Kołodziej, 47-430 Ruda Kozielska, ul. Raciborska 49, Lasel Sp. z o.o. 44-203 Rybnik, ul. Mikołowska 77.

W postępowaniu została złożona 1 oferta.

 

3) w zakresie części nr 3  zamówienia pn.„Usługi z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu w obrębie Żory i leśnictwie Oczków i Zacisze"

- oferta złożona przez konsorcjum firm:  Andrzej Paszenda ZUPIL sp. j., 44-200 Rybnik, ul. Rudzka 285,„CEDR" Paweł Niemczyk, 44-240 Żory, ul. Kłapczyka 40a, „JODŁA" s.c. Czogała-Pendzich-Kołodziej 47-430 Ruda Kozielska, ul. Raciborska  49.  

W postępowaniu została złożona 1 oferta.

 

4) w zakresie części nr 4 zamówienia pn.Mechaniczne porządkowanie powierzchni pozrębowych oraz  mechaniczne przygotowanie gleby pod odnowienia i zalesienia"

- oferta złożona przez konsorcjum firm:  Mechaniczne Usługi Leśne Witold Chrubasik 47-430 Rudy, ul. Rogera 1D,Andrzej Paszenda ZUPIL sp. j., 44-292 Rybnik, ul. Rudzka 285.

W postępowaniu została złożona 1 oferta.

 

5) w zakresie części nr 5 zamówienia pn.Usługi związane z pracami na szkółce leśnej"

- oferta złożona przez: Usługi Leśne, Transportowe Przegędza 44-238 Przegędza, ul. Mikołowska 1B/2.

W postępowaniu została złożona 1 oferta.

 

6) w zakresie części nr 6 zamówienia pn.Usługi z zakresu ochrony przeciwpożarowej w lasach - dyżury na dwóch dostrzegalniach w leśnictwach Wielopole i Baranowice oraz w punkcie alarmowo dyspozycyjnym"

- oferta nr 6  złożona przez: Andrzej Paszenda ZUPIL sp. j. ,44-292 Rybnik, ul. Rudzka 285 .

W postępowaniu zostały złożone 2 oferty.

Wykonawca, który złożył  ofertę nr 5 - Terenowa Służba Ratownicza przy KWK "Bolesław Śmiały" s.c. Paweł Witoszek, Grażyna Witoszek, ul. Pstrowskiego 12, 43-173 Łaziska Górne został wykluczony                               z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych i jego oferta uznana została za odrzuconą na podstawie art. 24 ust. 4 wskazanej ustawy.

 

Termin związania  ofertą  wynosi 60 dni.

 

 

 

Rybnik, dnia 22.12.2014 r.


Do kiedy można kupić choinkę?

Zapraszamy do Zagrody Leśnika

Nadleśnictwo Rybnik informuje, że sprzedaż choinek w Zagrodzie Leśnika odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Dnia 20 i 21 grudnia (sobota, niedziela) punkt otwarty od 8:00 do 13:00.

24 grudzień (wigilia) - zamknięte

27 grudzień (sobota) - zamknięte


JESIEŃ W MANDALI ZAMKNIĘTA

KONKURS PLASTYCZNY OGÓLNOPOLSKI DLA PRZEDSZKOLI „JESIEŃ W MANDALI ZAMKNIĘTA”

Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Rybniku - przy współudziale Nadleśnictwa - Rybnik zorganizowało konkurs plastyczny ogólnopolski dla przedszkoli pt. „Jesień w mandali zamknięta" w terminie 01.10.2014- 31.10.2014.

Głównymi organizatorami byli nauczyciele:Wanda Konopka, Magdalena Brudny, Magdalena Staroń.

Prace plastyczne były wykonane z materiałów przyrodniczych (liście, szyszki, kasztany,żołędzie, mech itp.). Wpłynęło 198 prac z różnych stron Polski.

Mandale były oceniane w dwóch kategoriach 5-6 latki oraz 3-4 latki. Głosowanie było anonimowe na podstawie ponumerowanych prac – uczestniczyły w nim Rady Rodziców poszczególnych grup oraz pracownicy przedszkola.

Rozstrzygnięcie, podsumowanie wyników oraz wręczenie nagród  odbyło się 17.11.2014 na terenie przedszkola. Nadleśnictwo zasponsorowało nagrody w postaci książek oraz medali przyrodniczych.

Przedstawiciel Nadleśnictwa - p. Joanna Walisko współuczestniczyła w imprezie wręczając dyplomy i nagrody zwycięzcom. Ponadto przeprowadziła lekcję przyrodniczą na temat życia zwierząt w naszych lasach.

Przedszkolaki wręczyły dyplom- podziękowanie dla Nadleśnictwa za współudział, sponsoring nagród oraz uczestnictwo w imprezie.

 

I kategoria:  5-6 latki

 

          I MIEJSCE- Małgorzata Poręba – 6 lat ( P 39- Rybnik)

          II MIEJSCE- Wiktor Jesipowicz – 6 lat ( Przedszkole   prywatne

                                                                  „Entliczek -Pentliczek" Lublin)

          II MIEJSCE- A gnieszka Rduch -6 lat ( P39- Rybnik)

                           

          III MIEJSCE-Aurelia Gabor -6 lat (Oddział Przedszkolny w

                                                               Biedrzychowicach woj. opolskie)

 

 

          WYRÓŻNIENIE:

         Sylwia Myjkowska- 5 lat (P39- Rybnik)

 

II kategoria: 3-4 latki

 

          I MIEJSCE- Karolina Janusz -4 latka ( Przedszkole

                                                               Niepubliczne „Miś" ,Szczecinek)

          II MIEJSCE – Kamila Wypych – 4 latka ( Przedszkole

                                                                        Parafialne nr 188, Kraków)

          II MIEJSCE- Samuel Stanik – 3 latka ( Niepubliczne

                                            Przedszkole „Wesołe Krasnoludki"- Żory)

          III MIEJSCE- Marta Gerech – 3 latka ( Punkt Przedszkolny

                                                                        w Sobolach woj. Lubelskie)

 

           WYRÓŻNIENIE:

          Marta Kosider- 4 latka( Przedszkole Publiczne

„Bajkowe Wzgórze" , Skrzyszów)

Wanda Konopka


Jesień zawitała do naszych lasów

Ostatnie dni były wprost wymarzone na jesienne spacery po leśnych ścieżkach naszych rybnickich lasów.

Pod stopami i w powietrzu mnóstwo kolorowych liści, pospieszmy się zatem na ten kończący się wkrótce spektakl przyrody. Jesień to pora, kiedy wiele drzew wydaje swoje owoce, warto pochylić się zatem nad tajemnicą jednego z nich.

Żołędzie  - bo o nich będzie mowa to nasiona dębu. Uwielbiane przez dziki  i wiele innych leśnych zwierząt stanowią doskonałe źródło skrobi. Ciekawostkę stanowi fakt, że były użytkowane przez naszych przodków jako odpowiednik współczesnych nam ziemniaków. Jeszcze do niedawna z nasion dębu sporządzano również namiastkę kawy. Współcześnie możemy taką zakupić w sklepach ze zdrową żywnością.

Co zatem kryje wnętrze żołędzia? Niemal całe nasiono wypełniają dwa liścienie, które pełnią niejako funkcję spichrzową, ponieważ zawierają prawie wszystkie niezbędne składniki potrzebne do wytworzenia nowej rośliny.

Z dojrzałego nasiona można wyhodować swoje własne drzewo. Wystarczy zebrać je z ziemi, wybierając zdrowe i ładnie ukształtowane. Żołędzie mają to do siebie, że są gotowe do kiełkowania od razu po zbiorze. Mówi się o nich, że nie wymagają stanu spoczynku jak to jest w przypadku wielu innych gatunków drzew.

Nasiona możemy wysiewać do pojemników lub bezpośrednio do gruntu. Aby ułatwić kiełkowanie można wykonać zabieg zwany skaryfikacją. Polega on na uszkodzeniu łupiny nasiona za pomocą ostrego noża lub sekatora tak, aby do wnętrza mogła dostać się wilgoć. Już po kilku tygodniach oczekiwania można cieszyć się małym dąbkiem. Warto poświęcić kilka chwil na jego wysianie, pamiętając jednocześnie o zapewnieniu mu źródła światła i wody.

I tak oto z jesiennego spaceru możemy wynieść nie tylko wspomnienia, ale również wspaniałą pamiątkę w postaci własnoręcznie wyhodowanego drzewa. A jak powszechnie wiadomo dęby to drzewa długowieczne, więc będą towarzyszyć nie tylko nam, ale również kolejnym pokoleniom.

 

Hanna Kuczera


Konkursowe zmagania uczniów

Wrzesień i październik to miesiące, w którym jesień zaczyna wkraczać w nasze lasy, przyroda powoli przygotowuje się na spoczynek.

Drzewa mienią się całą paletą kolorów, okres godowy jeleni zwany rykowiskiem – już w pełni.

W wrześniową tradycję wpisuję się także konkurs dla uczniów szkół podstawowych z wiedzy przyrodniczej związanej z lasem oraz łowiectwem organizowanym przez Koło Łowieckie „Jaźwiec"- Jejkowice, pod patronatem Nadleśnictwa Rybnik.  Duże zainteresowanie oraz poziom jaki prezentują uczniowie pozwala wierzyć, że druga edycja tego konkursu nie będzie ostatnią.

Uczniowie musieli zmierzyć się między innymi z pytaniami: Jak nazywa się samiec sarny?, Jaki procent Polski pokrywają lasy?, Który z parków narodowych jest w Polsce najstarszy?, Jak często jelenie byki zmieniają poroże?

Podczas kiedy Komisja Konkursowa obradowała nad wynikami konkursu, młodzież mogła podziwiać pokaz ptaków szponiastych, który przygotowali myśliwi - sokolnicy z Koła Łowieckiego „Jaźwiec", była także prezentacja oraz krótka prelekcja na temat zrzutów poroży jelenich. W konkursie trzy pierwsze miejsca przyznano uczniom Szkoły Podstawowej Gaszowice, IV i V - uczniom Szkoły Podstawowej Jejkowice, zaś VI miejsce przypadło uczennicy z Zespołu Szkół Podstawowych nr 7 w Rybniku. Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Nadleśnictwo Rybnik, zaś Koło Łowieckie „Jaźwiec" zapewniło smaczny poczęstunek oraz nagrody rzeczowe. 

Edukacja jest na stałe wpisana w zadania jakie stawiają sobie leśnicy. Wierzymy zatem, że organizacja tego rodzaju konkursów jest jednym ze sposobów poszerzania wiedzy młodzieży na temat lasów a w tym przypadku również łowiectwa. Do zobaczenia za rok!

 

Hanna Kuczera


Sezon na grzyby otwarty...

Zbliżająca się powoli jesień i sprzyjająca aura sprawiły, że w lasach zaczęły pojawiać się grzyby.

Fakt ten jak co roku przyciąga do rybnickich lasów amatorów tej formy spędzania czasu na wolnym powietrzu. Pasjonaci grzybobrania licznie zaczęli odwiedzać nasze lasy co niestety skutkuje również częstszym łamaniem podstawowych zasad zachowania się w lesie.

Przypominamy, że podstawowym obowiązkiem każdego zmotoryzowanego turysty odwiedzającego las jest pozostawienie swojego pojazdu mechanicznego na jego obrzeżu, w miejscu do tego przeznaczonym, nie utrudniającym wjazdu do lasu służbom leśnym. Miejsc takich na terenie Nadleśnictwa Rybnik jest sporo, są one przygotowane do dogodnego pozostawienia pojazdu, a także większość miejsc postoju jest wyposażona w stoły umożliwiające odpoczynek po trudach grzybobrania.
Nie jest tajemnicą, że każdy prawdziwy grzybiarz nie pozostawia po sobie śladów swojego pobytu w lesie. Każde miejsce postoju jest wyposażone w pojemnik na drobne odpadki, które w przypadku braku możliwości zabrania śmieci ze sobą można tam umieścić. Trzecim grzechem głównym grzybiarzy jest również nie przestrzeganie zakazu wstępu na uprawy o wysokości do 4 metrów.

Z zadowoleniem jednak obserwujemy, że większość amatorów grzybobrania stosuje się do zasad prawidłowego korzystania z lasu co sprawia, że czas spędzony na łonie natury jest dla nich miłym wspomnieniem.

Zdarzają się jednak odstępstwa od ogólnie szanowanych zasad dlatego leśnicy w tym okresie, ze szczególnym uwzględnieniem dni wolnych od pracy, patrolują ulubione miejsca odwiedzane przez grzybiarzy i w razie potrzeby reagują na nieodpowiednie formy korzystania z lasu.

Maciej Wójcik


Doskonalenie systemu ochrony przeciwpożarowej

Doskonalenie systemu ochrony przeciwpożarowej Nadleśnictwa Rybnik - dojazdy pożarowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Rybnik

 

Doskonalenie systemu ochrony przeciwpożarowej
Nadleśnictwa Rybnik - dojazdy pożarowe
Nr przedsięwzięcia: 40/2011/Wn-50/OP-LE-LZ/D

 

WARTOŚĆ PRZEDSIĘWZIĘCIA:                 1,648 MLN PLN

DOTACJA NFOŚiGW:                                  0,824 MLN PLN

 

Dofinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej


W sobotę zapraszamy na szkółkę

W dniu 16. 08. 2014 roku (sobota) sprzedaż sadzonek na punkcie sprzedaży będzie prowadzona od 8:00 do 13:00.

W dniu 16. 08. 2014 roku (sobota) sprzedaż sadzonek na punkcie sprzedaży będzie prowadzona od 8:00 do 13:00.
W tym dniu nie będzie prowadzona sprzedaż drewna.


Ukarano sprawców zaśmiecania lasu

Dzięki akcji Straży Leśnej ujęto sprawców, świadczących usługi wywozu śmieci.

W czerwcu w rejonie ulicy Stawowej w Rybniku pracownicy Służby Leśnej zlokalizowali wywiezione znaczne ilości odpadów z gospodarstwa domowego. Śmieci te wyrzucono do lasu leśnictwa Wielopole, w pobliżu malowniczo biegnącej przez las drogi leśnej.

Straż Leśna niezwłocznie podjęła czynności wyjaśniające w tej sprawie. W wyniku prowadzonego dochodzenia ustalono adres posesji, z której pochodziły śmieci. Dochodzenie wykazało, że właściciel posesji zlecił wywóz odpadów znalezionej w internecie firmie, która miała wywieźć je na wysypisko. Niestety, w znacznej części trafiły one do lasu. Właściciele posesji nie posiadali potwierdzenia z danymi firmy, której zlecili usługę, dlatego musieli posprzątać las na własny koszt. To jednak nie kończyło sprawy i w wyniku dalszych czynności Straży Leśnej ustalono sprawców, którzy dokonali wywozu śmieci do lasu. Wszyscy oni zostali ukarani wysokimi mandatami karnymi.

W związku z opisanym zdarzeniem apelujemy do mieszkańców naszego regionu o wybór firm do wywozu śmieci, które są pewne i sprawdzone. Żądajmy też potwierdzenia w postaci paragonu fiskalnego lub nawet potwierdzenia przyjęcia naszych śmieci przez wysypisko śmieci.

Maciej Wójcik


Lekcja przyrody na leśnej polanie

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, przed zbliżającym się końcem roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Książenicach przybyli z odwiedzinami do leśnictwa Książenice.

To spotkanie podsumowało całoroczną naszą współpracę. Miejscem idealnym dla takich spotkań jest polana w pobliżu leśniczówki, na której znajduje się wiata z miejscem do pieczenia kiełbasek – które oczywiście były jednym z punktów wizyty.  Na  początek  krótka pogadanka co w trawie piszczy, oraz prezentacja eksponatów zwierzęcych.  Sporym zainteresowaniem cieszyła się zagroda z danielami, które prezentowały się w całej krasie. Nie mogło przy tej okazji zabraknąć krótkich testów sprawdzających leśną wiedzę uczestników. Dla zwycięzców przygotowano podium i drobne nagrody. Na pamiątkę tej wizyty uczniowie wzięli udział w uroczystym sadzeniu buka, każdy mógł mieć możliwość popracowania szpadlem. Zwieńczeniem całego dnia było  pieczenie kiełbasek oraz wspólne zdjęcie wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że wspólne spotkanie było dla dzieci nie tylko dniem beztroskiej zabawy, ale także przybliżyło im wiele zagadnień związanych z naturą. Wszystkim dzieciom życzymy udanych wakacji,  nowych doświadczeń i bliskich spotkań z przyrodą.

 

Wojciech Wołoszczak


Zapraszamy na odnowioną ścieżkę.

Miło nam poinformować, że właśnie odnowiliśmy dla Was jedną z ośmiu ścieżek edukacyjnych.

W trakcie wędrówek po szlakach turystycznych na terenie leśnictwa Książenice można odwiedzić wyremontowaną ścieżkę edukacyjną. Długość trasy to ok. 1,5 km, na której rozlokowano 16 kolorowych tablic z ciekawymi opisami oraz zdjęciami, które przybliżą każdemu turyście wiele zagadnień związanych z lasami Nadleśnictwa Rybnik. Na trasie znajdują się również miejsce odpoczynku dla strudzonych wędrowców.

 

Wojciech Wołoszczak


Las to nie miejsce dla quadów

Z roku na rok wzrasta problem rozjeżdżania lasów przez motory i quady. To nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale chodzi również o bezpieczeństwo odwiedzających las

Nasilający się trend nielegalnej jazdy po terenach leśnych użytkowników quadów i crossów powoduje wzmożoną czujność służb leśnych. W ubiegły weekend kolejni dwaj „kierowcy" quadów zostali ukarani przez straż leśną wysokimi grzywnami.

Osoby rozjeżdżające lasy powodują poważne szkody w szacie roślinnej naszych lasów, niszczą drogi leśne, płoszą zwierzynę a także stanowią realne zagrożenie dla licznie odwiedzających rybnickie lasy turystów. Amatorzy nielegalnych rajdów po lesie nie mogą liczyć na pobłażliwość leśników.

Maciej  Wójcik


Rajd rowerowy w żorach

Dnia 18 czerwca 2014 roku odbył się szkolny rajd rowerowy, którego współorganizatorem była Rada Dzielnicy os. 700- lecia z Żor.

Rajd był połączony z otwarciem ścieżek rowerowych, których oznakowaniem zajmowali się uczniowie w ramach projektu „Baśniowy las". Sponsorem tabliczek jest pan Roman Wyszogrodzki, natomiast drewno pod tablice przekazał nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik - pan Janusz Fidyk.

Rajd został zorganizowany w roku, w którym jest obchodzona 90 rocznica Lasów Państwowych, a w Kielcach w tym dniu odbywała się Krajowa Narada Leśników.

Przed szkołą uformowała się kolumna rajdowiczów: uczniów, rodziców, babć i nauczycieli. Całość była otoczona opieką policji i służby sanitarnej. Trasa wiodła na „Gichtę". Na pierwszej ścieżce „Mrówek" została odsłonięta przez panią dyrektor - Irenę Krzywoń, przewodnicząca Rady Rodziców - Alicję Szaniawską oraz leśniczego - Adama Ługowego tabliczka oraz nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Kolumna ruszyła dalej i przejeżdżała obok kolejnych oznakowanych ścieżek: lisów, dzików, dzięciołów, bobrów, jeleni i czapli, która doprowadziła na Gichtę. Tam czekali już przedstawiciele Rady Dzielnicy, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Żorach. Na olbrzymim ruszcie piekły się kiełbaski. Kto chciał mógł sobie upiec kiełbaskę na patyku. Ustawiono rowery i zaczął się smakowity poczęstunek. Pan Janusz Janik pomyślał nie tylko o musztardzie, ale i o wodzie. Toczyły się rozmowy, słychać było salwy śmiechu i widać było same uśmiechnięte twarze. Uczniowie rozpoczęli zabawy wokół wieży. Pogoda sprzyjała wypoczynkowi pośród drzew.

Gdy uczestnicy rajdu poczuli się syci, dano sygnał do powrotu. Trzeba jeszcze było posprzątać miejsce postoju. Wielką frajdą było oglądanie gaszenia paleniska przez strażaków. Pożegnaliśmy strażaków, medyków i naszego leśniczego. Trasa powrotu wiodła obok ścieżek: wilków, wiewiórek i saren. Wszyscy szczęśliwi wrócili do domu.

Do zobaczenia za rok.

Składamy serdeczne podziękowania panu leśniczemu- Adamowi Ługowemu, Radzie Dzielnicy os. 700- lecia, a szczególnie panu Januszowu Janikowi, strażakom z Państwowej Straży Pożarnej w Żorach, medykom oraz policji.

 

Steuer Gabriela

SP nr 3 w Żorach


Kwitnąca szkółka

Chcemy wszystkich poinformować, że na naszej szkółce w Rybniku Paruszowcu właśnie zakwitły krzewuszki.

Krzewuszka cudowna to roślina ozdobna wieloletnia, dorastająca do wielkości około 2 m, bardzo dobrze znosząca coroczne przycinanie.

Dlaczego cudowna? Wystarczy zobaczyć jak kwitnie, wygląda wtedy naprawdę cudownie

Kwitnie bardzo obficie od maja do lipca, kwiaty występują w kolorach różowym, czerwonym, białym i fioletowym.

Zapraszamy wszystkich do naszego Punktu Sprzedaży przy ul. Wielopolskiej 6 w Rybniku, tel. 662 258 246, gdzie można zobaczyć i kupić te ciekawe rośliny. Mamy je dla Was w 8 ciekawych odmianach.


Leśne podchody

XIII Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy pt.: „Leśne podchody” rozstrzygnięty

8 maja 2014r. kłokociński las już po raz trzynasty gościł reprezentacje uczniów z dwunastu rybnickich szkół podstawowych na XIII Konkursie Matematyczno – Przyrodniczy pt.: „Leśne podchody". Konkurs ten jest efektem wieloletniej  współpracy Szkoły Podstawowej nr 16 w Rybniku Boguszowicach z Nadleśnictwem Rybnik

            W ten piękny majowy dzień rywalizowały ze sobą trzyosobowe drużyny szóstoklasistów, popisując się wykorzystaniem w praktyce zdobytej w szkole wiedzy. Zawodnicy pokonywali 10 stanowisk. Naprzemiennie zmagali się z zadaniami matematycznymi i przyrodniczymi. Dodatkowe punkty zdobywali wypełniając karty pracy  na podstawie własnych obserwacji lasu. Młodzi przyrodnicy bacznie obserwowali przyrodę, zapisując swoje spostrzeżenia.

            Wszystkich uczestników zachwyciła świeżość wiosennego lasu oraz zmienność  pogody Jakże miło było spędzić ten dzień poza zatłoczonym miastem, wśród soczystej zieleni wypełnionej radosnym śpiewem ptaków.

            Dodatkową atrakcją konkursu było wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.

            Uczestnicy konkursu popisali się wszechstronną wiedzą. Najlepszymi w tym roku okazali się uczniowie z następujących szkół:

I miejsce - SP nr 34 (Anna Matusik, Hanna Mruzek, Wojciech Pokój, opiekunowie: Joanna Zielonka i Gabriela Słomka)

II miejsce - ZSP nr 11 (Magdalena Kieś, Kamil Kusiak, Marcin Markiewka, opiekunowie: Danuta Demska, Magdalena Bartosz, Małgorzata Araszczuk)

III miejsce - ZSP nr 8 (Jakub Barabasz, Zbigniew Rzepecki, Łukasz Cyndzer, opiekunowie: Joanna Łatacz, Maria Stachowicz-Polak, Grażyna Prus, Katarzyna Kuczera-Wita, Joanna Poralla-Bajor, Halina Czarnecka)


Wiosenne śpiewanie na leśnej polanie

21 maja w sali widowiskowej w Jaśkowicach odbył się II Przegląd Piosenki Przedszkolnej, którego gościem specjalnym był leśniczy Arkadiusz Bryja

Organizatorem II Przeglądu Piosenki Przedszkolnej „Wiosenne śpiewanie na leśnej polanie" było Przedszkole nr 2 „Orzeszkowe Brzdące".
Imprezę otwarła dyrektor Alicja Geisler, a prowadziły Aleksandra Mrochen w stroju zająca i Joanna Malich jako miś. Osobą odpowiedzialną za piękną i pomysłową dekorację była Kornelia Malina z P-2.
Gościem specjalnym przeglądu był leśniczy Arkadiusz Bryja z Nadleśnictwa Rybnik, Leśnictwo Ornontowice, który przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z wycieczek do lasu, a na zakończenie wręczył upominki wszystkim przedszkolom reprezentowanym na przeglądzie.


Nietypowo o ekologii w leśnictwie Chwałęcice

Jak skutecznie zainteresować dzieci wiedzą o ekologii i przyrodzie? Jak kształtować postawy proekologiczne, jak dbać o środowisko lokalne? Jak zachęcić do rekreacji w terenie?

Przede wszystkim warto wykorzystać energię i zapał młodych ludzi do zmieniania świata na lepsze. Dlatego  7.05.2014 uczniowie klasy 6a i 6b Zespołu Szkolno -Przedszkolnego nr 8 w Rybniku - Boguszowicach wzięli udział w szkolnej akcji „Czysty las wokół nas - piknik ekologiczny". Dzięki akcji pod nadzorem Nadleśnictwa Rybnik udało się wysprzątać spory teren leśnictwa Chwałęcice w Rybniku - Boguszowicach, poczynając od hali MOSiR a potem dalej w kierunku  sklepu Tesco. Uczniowie wraz z opiekunami zebrali kilkadziesiąt worków śmieci - co na pewno przyczyniło się do poprawy stanu środowiska w temacie śmieci, zdecydowanie też zmieniło krajobraz lasu na bardziej przychylny dla oka, choć do zrobienia zostało jeszcze wiele pracy.

W drugiej część akcji miał miejsce ekohappening: gry i zabawy o tematyce ekologicznej oraz konkurs ekowiedzy.

Na zakończenie wszyscy zasiedli przy ognisku i kiełbasce, rozmawiając  rozbawieni o przeżytych eko - przygodach.

Była to już druga akcja „Czysty las wokół nas - piknik ekologiczny", ale nie ostatnia. Już planowane są kolejne, rozszerzone o inne działania.

Podejmowane działania mają niewątpliwie wpływ na kształtowanie właściwych postaw uczniów wobec przyrody i ekologii. Ponadto integrują i wspomagają edukację szkolną - lekcja w terenie, no i na pewno są niezapomnianą przygodą na świeżym powietrzu

- ocenia Kazimierz Sosna z ZSP nr 8 koordynator akcji.

Akcję zorganizowano dzięki Nadleśnictwu Rybnik.

podziękowania dla Opiekuna Akcji pana Arkadiusza Kochanka oraz opiekunów akcji ze strony szkoły pani Małgorzaty Pydych, pani Marioli Zmarzlik i pani Katarzyny Kuczera-Wita.

Koordynator akcji

Kazimierz Sosna

z ZSP nr 8


OGŁOSZENIE

Nadleśnictwo Rybnik ogłasza wyniki postępowania kwalifikacyjnego

 Ogłoszenie

W wyniku przeprowadzonego w miesiącach kwiecień, maj 2014 r. postępowania wyboru kandydata do pracy na stanowisku podleśniczego w Nadleśnictwie Rybnik

Do zatrudnienia zakwalifikowano osoby:

- Patryk Gaszczyk
- Hanna Kuczera

 

Podpisał

Nadleśniczy
Nadleśnictwa Rybnik
mgr inż. Janusz Fidyk


Sadzonki za baterie

To już 9 rok, od kiedy Nadleśnictwo Rybnik przekazuje sadzonki ze szkółki leśnej.

Tegoroczna akcja zbiórki zużytych baterii i tonerów przeprowadzona przez Urząd Miasta Rybnika odbyła się w dniach 6 - 8 maja. Wydano 393 sztuk pokwitowań na odbiór 2 874 sztuk sadzonek sosny pospolitej. Sadzonki można odbierać w Punkcie Sprzedaży Nadleśnictwa przy ulicy Wielopolskiej 6 w Rybniku.

Podczas tegorocznej akcji zebrano 27 938 sztuk zużytych baterii o wadze 625,4 kg oraz 499 sztuk zużytych tonerów, które ważyły 115,6 kg


FSC

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach posiada certyfikat Forest Stewardship Council™ (FSC®)

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach posiada certyfikat Forest Stewardship Council™ (FSC®) Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu (FM/CoC) nadany przez Rainforest Alliance, kod Certyfikatu Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu: RA-FM/COC-006854 oraz numer licencji FSC: FSC-C119605, ważny od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2019 r.


Komisja Założeń Planu

Nadleśnictwo Rybnik informuje, że posiedzenie Komisji Założeń Planu (KZP), odbędzie się a 17.04.2014 r. o godz. 10:00 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Stodoły, ul. Cisowa 2, 44-292 Rybnik.

Rybnik dnia, 14.03.2014 r.

 

 

OGŁOSZENIE

o zwołaniu Komisji Założeń Planu w formie debaty publicznej:

„Założenia do opracowania projektu Planu Urządzenia Lasu"

 

 

Nadleśnictwo Rybnik informuje, że posiedzenie Komisji Założeń Planu (KZP), odbędzie się a 17.04.2014 r. o godz. 1000  w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Stodoły, ul. Cisowa 2, 44-292 Rybnik.


świadomi zagrożenia

Świadomi Zagrożenia – kampania społeczna Lasów Państwowych
 
 
Co roku w Polsce lasy płoną 10 000 razy. Prawie wszystkie pożary powodują ludzie. Tylko my możemy temu zapobiec. Lasy Państwowe rozpoczęły pierwszą społeczną kampanię informacyjno – edukacyjną „Świadomi zagrożenia", która ma za zadanie ograniczyć dramatyczną skalę tego problemu i doprowadzić do zmniejszenia liczby pożarów lasów powodowanych przez człowieka. Kampania współfinansowana jest ze środków Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Mało kto zdaje sobie sprawę z zastraszających statystyk: aż 9 na 10 pożarów lasów to wina człowieka. W powszechnej świadomości jest to odległy problem, który pozornie nas nie dotyczy. Zbyt łatwo lekceważymy proste i oczywiste wydawałoby się reguły bezpiecznego zachowania w lesie. Niedopałek papierosa, ognisko wśród drzew, łąka wypalana w ten sam sposób od lat – większość z nas jest przekonana, że takie zagrożenia powodują „inni". Rzadko też zdajemy sobie sprawę, że pożar lasu oznacza nie tylko katastrofę w świecie przyrody, lecz może bezpośrednio i dotkliwie dotknąć nas, naszych bliskich, sąsiadów, nasz majątek. Przecież wszyscy korzystamy z lasów, a wielu z nas mieszka lub pracuje w ich bezpośredniej bliskości.
Celem komunikacyjnym kampanii „Świadomi Zagrożenia" jest podniesienie świadomości w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu, aby zminimalizować ryzyko zaprószenia ognia. Ważnym przesłaniem kampanii jest także apel o porzucenie obojętności i aktywne reagowanie na zagrożenia – jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las.
Więcej na temat kampanii na stronie www.swiadomizagrozenia.pl